Akreditasyon ve Yetkilerimiz

KYS Sertifika Kapsamı ÇYS Sertifika Kapsamı GGYS Sertifika Kapsamı
TCKYS Sertifika Kapsamı 

Akreditasyon Sertifikası
CE Akreditasyon


Akreditasyon belirli bir konuda yetkilendirme anlamına gelir.

Belgelendirme işlemleri ile ilgili olarak ise akreditasyon, uluslar arası tanınabilirlik, belgelendirme etik ve kurallarının ciddiyetle uygulanması ve güvenilirlik anlamına gelmektedir. Ancak tüm belgelendirme akreditasyon süreçleri temelde gönüllülük esasına göre sürdürülmektedir.

Serbest ticaretin önüne çıkacak olan ülkeler arası farklılıkların ortadan kaldırılabilmesi ve aynı standardın uygulamasını her yerde asgari müştereklerde aynı olabilmesi için uluslar arası akreditasyon kuralları ve birlikleri vazgeçilmezdir.

Akreditasyon sistematiğinin aşağıdaki hiyerarşik yapının anlaşılmış olması gerekmektedir.

 

 

kapsam

 

 

 

 

Ulusal Akreditasyon kurumları veya Bölgesel Akreditasyon Örgütleri IAF bünyesinde karşılıklı tanıma sözleşmeleri imzalayarak her hangi bir belgelendirme kuruluşu tarafından akreditasyon altında verilen bir belgenin diğer ülkede de geçerli olmasını sağlamaktadırlar.


Ancak bu şekilde olduğu halde bile ticari partnerler arasında zaman zaman güvenilirlik ve inandırıcılık sorunları yaşanabilmektedir.

Kurumumuz KALİTEST öncelikle ulusal akreditasyon kurumumuz TÜRKAK‘tan akredite sistem, ürün belgelendirme ve muayene kuruluşudur. Akreditasyon kapsamlarımıza yukarıda yer alan ilgili logolara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye'de üretim / hizmet sunan bir firmanın TÜRKAK akrediteli KALİTEST gibi bir belgelendirme kuruluşundan belge alması, uluslar arası akreditasyon kurallarının istediği bir durumdur. Çünkü belgeli firmadan hizmet alan tüketici, belgeyi veren kurum, akreditasyon kurumu vb. ilgili kuruluşlar zincirinin güven ve izlenebilirliği sağlanmalıdır.


Kalitest Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri LTD. Şti.’nin akredite olduğu konular ile ilgili olarak ve her gün yenilenen kapsamları için lütfen aşağıdaki linkleri kullanınız.


www.turkak.org.tr

http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/